Strojvůdce

Z pamětí strojvůdce Bechyňka všední Bechyňka sváteční Pára

Ze vzpomínek strojvůdce

V roce 2003, při oslavách 100. výročí zahájení provozu "bechyňky", ve shonu za materiály k bechyňce jsem se seznámil s panem J. Kolibíkem, který byl dlohá léta strojvůdcem (nejenom) na Bechyňce. Na těchto stránkách se s Vámi chci podělit o něco vzpomínek a fotografií.

Pan Josef Kolibík zahájl svoji kariéru strojvůdce na tratích středního Slovenska, zejména mezi Zvolenem a Martinem. Obtížné poměry v tunelech zejména u Harmance a Uľanky vedly k zahájení provozu sovětských dieselů T679.0 - zvaných sergeje - právě na této trati. Z tohoto období, ani z provozu páry, ani ze zahájení provozu sergejů, se fotografie nezachovaly. Naštěstí se ale zachovaly pěkné dokumenty z posledních let provozu křižíkových elektrických motorových vozů a několik fotek z provozu parních lokomotiv v jižních Čechách.

Velkou láskou pana Kolibíka dodnes zůstaly koně. Věnuje jim dodnes hodně svého času na své farmě u Soběslavi. Když se mu v sedumdesátých létech podařil husarský kousek - objel na svém koni celé Československo a najel přitom cca 3000 km - obdržel z USA certifikát, že se stal jezdcem Pony Expresu. O celé cestě si vedl podrobný deník a jeho zpracování je námětem pro celou knihu.

Na těchto stránkách se ale budeme věnovat dokumentům týkajících se dráhy Tábor - Bechyně. Na stránce "Pára" je uvedeno něco fotografií velkých parních lokomotiv z Tábora a okolí.

WM S.Káldy 2003-2004 s.k@tiscali.cz